A budapesti Bárka Színházat 1996-ban alapította a Józsefvárosi Önkormányzat, a társulat 1997 őszén kezdte el munkáját. A Bárka épülete műemlék jellegű, mely még a század elején az itt működő Ludovika vívótermeként funkcionált. 1999 szeptemberében Göncz Árpád és Törőcsik Mari nyitotta meg a Bárka felújított, átalakított épületét, melyben négy játszóhely található.
A Bárka több mint színház. Igazi közösségi hely, ahol találkozhatnak mindazok, akik szeretik a színházat, kiállításokat, koncerteket, irodalmi esteket. A Bárka Színház friss, élő, közérthetőségre törekvő színház és befogadószínház kíván lenni. Célja magyar ősbemutatók, illetve új külföldi drámák bemutatása.
A Bárka nem csak színház, hanem Művészeti Központ is.
Színészképzés
A Bárka Színház 2007 óta biztosít gyakorlati lehetőséget a Keleti István Művészeti Iskola (KIMI) tanulóinak. A két intézmény együttműködése keretében a "Színész II." képzésére felvett hallgatók gyakorlatukat a színházban tölthetik. A Bárka Színház tanárai gyakorlati órákat (színészmesterség, művészi beszéd stb). tartanak a hallgatóknak, akik a színház mindennapi életében is aktívan részt vehetnek. Az adott évadban a színházban dolgozó rendezők döntésének értelmében alkalmuk adódik az új bemutatókban szerepeket eljátszani. Az itt eltöltött idő és a Keleti István Művészeti Iskolában folytatott tanulmányok a "Színész II." képesítésen túl meghatározó élményei lehetnek a színészi pályára készülő fiataloknak.